The Qualitons (HU)

Budapeštianska skupina The Qualitons tento rok oslávi svoje 10. výročie. Chytľavý, energický, psychedelický rock inšpirovaný zvukmi mod-beatu a funkovej hudby 60. a 70. rokov.

Začínali ako inštrumentálna jazz-funk formácia. Keďže všetci členovia absolvovali Katedru jazzu na Hudobnej akadémii Franza Liszta, čoskoro začali písať vlastné piesne boli inšpirované zvukom a energiou rannej rockovej, beatovej a funkovej hudby.

Ich debutový album „Panoramic Tymes“ vydala v roku 2010 nemecká funk-soul značka Tramp Records a po niekoľkých zmenách zostavy nasledovalo v roku 2014 „Tomorrow’s News“.

Kapela práve predstavuje materiál svojho tretieho albumu s názvom „Echoes Calling“. Novým hudobným materiálom sa vydali na nové cesty: skladby sú dlhšie, skladajú sa z niekoľkých častí, zvuky je odvážnejší a progresívnejší. Toto všetko obohacuje charakteristické rysy skupiny: bohaté vokálne harmónie podporené pevnými gitarovými groovmi.

Skupina si buduje medzinárodnú kariéru vďaka nedávnemu priamemu vysielaniu legendárneho rádia KEXP v Seattli v USA a niekoľkým vystúpeniam po Európe: turné po Nemecku, Španielsku, Francúzsku a Poľsku. Ich skladby sa objavili v rozhlasových playlistoch na celom svete (vrátane Austrálie, USA a Japonska), poskytli rozhovory niekoľkým medzinárodným časopisom, napísali hudbu k dvom nezávyslým maďarským filmom.

G. Szabó Hunor: spev, gitara, bicie
Hock Ernő: basová gitara, spev
Szőke Barna: gitara
Boros Levente: bicie
Ádám Menyhei: klávesy