The Fonda/Stevens Group (USA)

Michael Jefry Stevens – piano, Joe Fonda – kontrabas, Harvey Sorgen – bicie, Herb Robertson – trúbka.

„Po pätnásťročnej spolupráci a po vydaní 10 albumov sa skupina The Fonda/Stevens Group vypracovala na post najvýznamnejšej formácie jazzu a improvizovanej hudby. Pohybujúc sa na rozmedzí post-bopu a free postupne sa prezentovali s výbornými albumami.” Cadence Magazin

Klavirista a spoluzakladateľ kapely Michael Jefry Stevens koncertoval a nahrával s jazzovými hudobníkmi ako Dave Douglas, Mark Feldman, Gerry Hemingway, Billy Martin (Medeski-Martin-Wood), Pheeroan Aklaff, Leo Wadada Smith, Steve Turre, Cecil Bridgewater, Valery Ponomerev, Potato Valdez, Thomas Chapin a Dominic Duval. K jeho nedávnym projektom patrí The Equinox Trio: Dominic Duval (Leo Records), The Fonda Stevens Group Evolution (Leo Records) a Stevens, Siegal and Ferguson Panorama (Imaginary Jazz). Skomponoval cez 250 titulov pre rôzne hudobné zoskupenia a je taktiež veľmi skúseným pedagógom, ktorý učil na jazzových klinikách napr. v Arhus (Dánsko), Mexico City (Mexico), Tempe (Arizona), Bristol (Virginie) alebo na Lichtenstein School of Jazz.

Basista a spoluzakladateľ Joe Fonda získal v posledných rokoch značnú medzinárodnú reputáciu nahrávaním a hraním na túrach so svetoznámym saxofonistom a skladateľom Anthony Braxtonom. Často vystupuje na prestížnych svetových jazzových festivaloch ako North Sea Jazz Festival alebo The Istanbul International Jazz Festival. Joe Fonda vystupoval s dôležitými hudobníkmi ako Ken McIntyre, Charlie Persip, Lou Donaldson, Perry Robinson, Kenny Barron, Leo Smith, Curtis Fuller, Chico Hamilton a ďalší. Nahráva pre spoločnosti Konnex Jazz, Leo Records a Music and Arts.

Bubeník Harvey Sorgen koncertoval a nahrával s jazzovými osobnosťami ako Anthony Braxton, Bruce Hornsby, Jack DeJohnette, Bob Weir, David Torn, Ahmad Jamal, Los Lobos, Art Lande, Roswell Rudd, NRBQ alebo Bill Frisell. Je členom svetoznámej rockovej kapely Hot Tuna a nedávno s ním bol rozhovor v časopise Modern drummer. Hrá na albumoch kapiel Hot Tuna, The Arc Quartet, The Mallards, the Mosaic Sextet, NRBQ a Sorgen-Rust-Stevens Trio. Jeho inštruktážne video Drumming Made Easy je celosvetovo dostupné, distribuované firmou Homespun Tapes, Inc.

Herb Robertson je medzinárodne známy ako jeden z najinovatívnejších trubkárov improvizátorov dvadsiateho storočia. V roku 1981sa stal členom kapely Tim Berna a krátko potmo pôsobil v Mark Helias Bandu. S týmito dvomi umelcami začal Robertson získavať enormný kritický ohlas za svoju originálnu koncepciu hry na plechový dychový nástroj. Herb Robertson natočil päť platní pod svojim menom a objavil sa s umelcami ako Bill Frisell, Wayne Horvitz, John Zorn, Bobby Previte, Charlie Haden Music Liberation Orchestra, Anthony Davis, Elliot Sharpe, The George Gruntz Concert Jazz Band, Barry Guy and the London Jazz Composer’s Orchestra, Paul Motian a Dewey Redman. Účinkoval na najdôležitejších európskych festivaloch jazzovej a novej hudby.