Szakcsi Lakatos Béla (HU)

Béla Szakcsi Lakatos je jednou z najvýznamnejších osobností maďarského jazzového života. Svoju hudobnú kariéru začal v päťdesiatych rokoch a postupne zanecháva za sebou významné diela v oblasti tradičného jazzu, jazz-rocku, new age, voľnej improvizácie a cigánskeho jazzu. Stal sa jedným z najuznávanejších veľvyslancov maďarského jazzu so zmluvami o nahrávaní v USA a medzinárodnými festivalovými vystúpeniami. Klavirista ocenený cenou Liszta a Kossutha sa veľmi prirodzene pohybuje v oblasti jazzovej aj vážnej hudby, ako aj na poli world music. Jeho ohromujúcu virtuóznu a vynaliezavú hru je počuť na mnohých tituloch.

Účinkoval na najprestížnejších festivaloch, vystupoval a nahrával s velikánmi ako napríklad Bob Mintzer, George Jinda, Lionel Cordew, Chieli Minucci, Peter Bernstein, John Patitucci, Jack De Johnette, Zappa, farmár umenia, Mark Ledford, Dave Weckl, Omar Hakim, Terri Lyne Carrington, Marvin „Smitty“ Smith, Jay Leonhart, Gerald Veasley, Victor Bailey, Randy Roos, Attila Zoller, Rodney Holmes, David Sanchez alebo Mike Richmond.

Do histórie maďarského jazzu sa zapísal s kapelou Rákfogó a potom Saturn – hral nezmazateľnú úlohu pri vzniku a šírení jazz-fusion. Medzitým sa venoval aj zbieraniu cigánskeho folklóru a jeho premene na divadelné diela.

V posledných desaťročiach sa hlbšie venoval štúdiu kompozícií Györgya Kurtága. V súčasnosti sa zaoberá tvorbou velikánov, ako György Ligeti, Péter Eötvös a Pierre Boulez.

Z doteraz oddelených žánrov vytvoriť spoločný jazyk – to je pravdepodobne poslanie Szakcsiho.