Erik Truffaz – David Kollár (FRA/SK)

Vďaka svojmu otcovi, ktorý hral na saxofóne, Erik Truffaz už sa v mladom veku dostal do života profesionálnych muzikantov, veď už vo veku 10 rokov hral v tanečnej kapele svojho otca. V šestnástich si potom vypočul album Kind of blue od Milesa Davisa. Toto inšpirovalo francúzskeho umelca zo Švajčiarska, aby sa venoval štúdiu na vyššej úrovni na konzervatóriu v Ženeve. Na začiatku hrával rovnako jazz aj klasickú hudbu, ale jeho pozornosť sa orientovala čoraz intenzívnejšie na jazz. V roku 1991, keď so svojou kapelou získal prestížnu francúzsku jazzovú cenu Prix Special, vystúpil aj na jazzovom festivale v Montreaux. Následne dva roky bol na koncertnom turné okolo sveta. V roku 2000 podpísal zmluvu s legendárnym vydavateľstvom Blue Note, kde so svojim kvartetom vydal straight-ahead jazzový album. Na ďalších albumoch, ktorých základy tvorili prvky drum’n’bass a hip-hop stále viac a viac posúval hranice súčasnej jazzovej hudby a dostal sa medzi najvyhľadávanejších jazzových hudobníkov na svete. Jeho hudba dokáže vytvoriť syntézu elektroniky, rapu alebo aj základných foriem tradicionálneho jazzu.

Na festivale vystúpi so slovenským gitaristom, Davidom Kollárom, s ktorým po prvý krát vystúpil na spoločné pódium počas tohoročného festivalu HevHetia v Košiciach.  Toto bude druhým momentom ich spoločnej spolupráce.

Experimentovanie s hudbou považuje Kollár za samozrejmosť. Viac ho poznajú v zahraničí než doma, ale nesťažuje sa. David Kollár je prešovský experimentálny hudobník, pracujúci najmä s gitarou a jej zvukom. Jeho hra je nezaraditeľná. Tvorí hudbu pre divadlá a filmy, Hrá s Gergom Borlaiom, Eivindom Aarsetom, vypomáha mladej prešovskej kapele Fúzy Múzy. Je členom medzinárodných formácií The Blessed Beat a KoMaRa, kde pôsobí i Pat Mastelotto, bubeník King Crimson.