Skip to Content

Are You FREE? 2017

Are you FREE? Musicfestival
Dunajská Streda
13–14. september 2017

13. september
Galéria súčasných maďarských umelcov
Vermesova vila, Ulica Gyulu Szabóa 304/2
ACOUSTIC NIGHT
19.00
PaCoRa Trio (SK)
20.00
radio.string.quartet (AT)

14. september
NFG klub (alebo kinosála) TBA
Korzo Bélu Bartóka 788/1
FREE JAZZ NIGHT
20.00
A.M.P. Trio (HU)
21.00
William Parker – Hamid Drake – John Dikeman Trio (USA)

PaCoRa trio (SVK)

Zoskupenie troch skúsených muzikantov (Palúch, Comendant a Ragan) funguje od roku 2004. Hudba tria je postavená na prelínaní jazzu a folklóru (slovenského a moldavského), podfarbená prvkami vážnej hudby. Ich repertoár tvoria vlastné kompozície a prearanžované jazzové štandardy. V roku 2005 triu vyšlo prvé CD v košickom vydavateľstve Hevhetia a krátko nato dostalo vysoké hodnotenie v recenzii anglického prestížneho hudobného časopisu BBC Music Magazine. Za relatívne krátky čas od založenia trio stihlo vystúpiť na početných jazzových a world music festivaloch v zahraničí (Rakúsko, Nemecko, Maďarsko, Poľsko, Česká republika, Grécko, Anglicko, Taliansko, Dánsko). V roku 2007 dostalo trio pozvanie od riaditeľa brnenskej filharmónie na koncertné uvedenie svojich kompozícií v aranžmánoch pre orchester. Nasledovali koncerty s filharmóniou Zlín, Slovenskou filharmóniou, ŠKO Žilina a Komornými sólistami Bratislava. PaCoRa má za sebou nahrávky pre českú a slovenskú televíziu a rozhlas, rakúsky ORF a pre viacero filmov. Druhé CD nazvané Fugit Hora vyšlo v roku 2012. Zatiaľ čo prvý album je viac jazzový s folklórnym feelingom (podobajúci sa štýlu Djanga Reinhardta s použitím cimbalu namiesto gitary), druhý naopak, je viac zameraný na slovenské a moldavské folklórne korene s jemným nádychom jazzu.

radio.string.quartet (AUT)

Husle, viola a violončelo a ľudský hlas - to je všetko, čo potrebujú. Ich nový projekt opisujú ako CrossoverJazzClassicPopFusionRockNewMusicElectronic. Je to krivolaký slovný netvor. Pre ľahšiu predstavu uvedieme niekoľko mien, ktoré skupina uvádza ako inšpiráciu z posledných rokov: Nine Inch Nails, Franz Schubert, Feist, e.s.t., Arvo Pärt, Bugge Wesseltoft & Sidsel Endresen.
Kvarteto tvoria: Bernie Mallinger a Ingmar Jenner (husle), Cynthia Liao (viola), a nováčik formácie, Sophie Abraham (violončelo). Mallinger opisuje ich tvorbu, ako hudobnými obrazmi zrealizované scenáre. So slovami kvarteta: „ Hráme piesne života, plné chaosu, energie a krásy“.

Dikeman, Parker, Drake trio (USA)

Trio v zložení Hamid Drake, William Parker a John Dikeman sa poskladalo na 12. Doek Festival (Amsterdam). Ad hoc formácie v improvizovanej hudbe sa nemusia vždy vydariť, ale ich trio dosiahlo oveľa viacej. Turné po turné sa preukáže ako stále výnimočnejšie hudobné zoskupenie. Toto je ich štvrté európske turné od ich prvého stretnutia v r. 2014. Sú to najvýznamnejšie postavy kreatívneho jazzu, plní kreatívnej energie. Hamid Drake je považovaný za jedného z najlepších perkusionistov jazzu a improvizovanej hudby. Jeho hra je často okorenená vplyvmi afro-kubánskej, indickej či africkej hudby. Spolupracuje s najvýznamnejšími osobnosťami free jazzu. William Parker - Vynikajúci hráč na kontrabas, ktorý vytvoril okolo seba impozantnú hudobnú ríšu s mnohými renomovanými hudobníkmi, stále sa snaží objavovať nové hudobné ostrovy. Saxofonista John Dikeman momentálne žijúci v Amsterdame k svojej tvorbe získava inšpirácie z rôznych zdrojov, jeho hra pokryje širokú škálu improvizovanej hudby a techník.

A.M.P. Trio (HU)

Členovia tria A.M.P. (Ajtai–Miklós–Pozsár) sú zástupcami najmladšej generácie, ktorí skúmajú najnovšie trendy voľnej improvizovanej hudby. Už počas štúdia na jazzovej akadémii zunovaní zo skamenených vzoriek mainstreamového jazzu navzájom inšpirujúc sa začali zaujímať o voľnú improvizáciu a súčasnú hudbu. Odvtedy nespočetné formácie ponúkli priestor ich dynamickému experimentovaniu a takmer s každým hrali z maďarskej free jazzu scény. Miklós a Pozsár účinkujú v kapelách Istvána Grencsóa, Ajtai získal povesť v skupine Nigun a spolupracoval s Mihályom Dreschom a Tamásom Gerölyom. Na produkcii týchto troch mladých hudobníkov je jasne cítiť vplyv veľkých inovátorov maďarského jazzu, ale rovnako aj avantgardy šesťdesiatych rokov bez kompromisov. A.M.P. je jedným z najradikálnejších formácií súčasnej maďarskej scény, zvláštnym stretnutím troch skvelých muzikantov.

Sponzori:
Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
Realizované s finančnou podporou Úradu vlády SR – program Kultúra národnostných menšín 2017.
Mesto Dunajská Streda

Hlavný organizátor:
Na’conxypan

Organizátori:
NFG klub, Jazz Club DS, Kortárs Magyar Galéria, Durvacrew