Skip to Content

Are You FREE? 2016

Are you FREE? Musicfestival
Dunajská Streda
21–22. október 2016

21. október
Kaviareň Choko Arden
Korzo Bélu Bartóka
20.30
SPIROS SATORI (SK)
Dušan Tribulík – Ivan Masaryk
Vznik gitarového dua Spiros Satori v roku 2015 reflexuje na vnútornú potrebu hudobníkov vyjadriť zrkadlo života aj pomocou hudobného prejavu. Vyústenie tohto diania sa pretavilo do vlastnej komponovanej improvizovanej hudby inšpirovanej prírodou a samotným životom. Živé koncerty sú obohatené gitarovými efektami a sprievodným videom, čo umocňuje zážitok a prehlbuje vnútornú komunikáciu medzi interpretom a publikom.

22.00
OFF Program:
Gabo Jonáš (klavír), Samo Hošek (spev), Miro Polák (kontabas) – mainstream jazz

22. október 22.
NFG klub
Korzo Bélu Bartóka 788/1
20.00
LEM (PL)
Mateusz Rybicki – klarinet
Zbigniew Kozera – kontrabas
Samuel Hall – bicie
Poľské trio LEM tvoria traja odvážni improvizujúci hudobníci, ktorí vo svojej pestrej a temperamentnej hudbe prebádajú potenciál skrývajúci sa v ich hudobných nástrojoch. Skúmané extrémy: ticho a hluk sa snažia vždy premeniť v koherentné príbehy. Mateusz Rybicki je improvizátor, hrá a na klarinete, basovom klarinete a na tenorovom saxofóne. Zbigniew Kozera je aktívnym kontrabasistom na scéne poľskej improvizovanej hudby. Austrálsky bubeník, perkusionista Samuel Hall momentálne žije v Berlíne, počas posledných ôsmych mesiacov pracoval v Európe po boku Tonyho Bucka and Hana Benninka.

21.00
Szelevényi Ákos – Miklós Szilveszter (FRA/HU)

Ákos Szelevényi počas posledných rokov socializmu emigroval do Francúzska, kde počas svojej bohatej kariéry spolupracoval s množstvom hudobných telies, medzi nimi aj so známou rockovou kapelou Noir Désir z Bordeaux. Jeho hudba sa stáva čoraz improvizatívnejšou, v poslednej dobe nachádza svoj hlas v hudobnom dialógu v rámci duo formácie. „… javisko je posvätné miesto. Človek tam nechodí robiť klauniádu okrádajúc ľudí o čas, ale prostredníctvom hudby sa snažíme dostať sa do harmónie s najdôležitejšími javmi života.”

Szilveszter Miklós začal svoje hudobné štúdium na husliach, neskôr prešiel na bicie. Študoval na Hudobnej univerzite Ferenca Liszta, ale za ozajstnú školu považuje spoločné hranie s priateľmi (István Grencsó, Róbert Benkő, Máté Pozsár, Péter Ajtai, Szilárd Mezei, Ákos Szelevényi, Mihály Dresch, BArnabás Dukay, Tibor Szemző). Popri dominantných hudobníkov z Maďarska pravidelne hráva v rôznych medzinárodných formáciách s takými slobodomyseľnými muzikantmi, ako Peter Brötzmann, Rudi Mahall, Lewis Jordan, Johannes Bauer, Marco Eneidi, John Dikeman, Han Bennink, Jasper Stadhouders…

22.00
OFF Program:
Durvacrew DJs
VJ: epres & és kész

Sponzori:
Realizované s finančnou podporou Úradu vlády SR – program Kultúra národnostných menšín 2016.
Mesto Dunajská Streda
Instytut Polski, Bratislava

Hlavný organizátor:
Na’conxypan

Organizátori:
NFG klub, Jazz Club DS, Choko Arden, Durvacrew