Skip to Content

Are You FREE? 2014

Medzinárodný hudobný festival Are You FREE? 2014
v znamení medzinárodnej spolupráce

7. ročník festivalu

Termín: 10-11. október 2014
Miesto: NFG klub, Korzo B. Bartóka 788/1, Dunajská Streda

Siedmy ročník hudobného festivalu Are you Free? je, ako už jeho názov napovedá, zameraný na kvalitnú hudobnú improvizáciu. Ťažiskom festivalového programu je free jazz a príbuzné žánre. Iniciatíva občianskeho združenia NA’CONXYPAN a Jazz Klub DS, ktoré sa ako organizátori podpísali pod celý projekt, je v rámci slovenskej hudobnej scény vskutku jedinečný a pioniersky počin, nakoľko avantgardným tendenciám a free jazzu sa dostáva málo pozornosti. Vítaní sú všetci milovníci hudobného experimentu bez ohľadu na vek: podstatný je len záujem a otvorenosť voči novým hudobným horizontom, ktoré vznikajú takpovediac v priamom prenose. Medzi účinkujúcimi sa nachádzajú poprední predstavitelia zahraničného free jazzu ale aj domáci interpreti.

Program:

10. október – piatok
20:00 – AMP Trio (HU) & John Dikeman (USA)
21:00 – Cactus Truck (NL/USA)
22:00 – Jam session

11. október – sobota
13:00 – 4StatesSessions – medzinárodná tvorivá dielňa improvizovanej hudby
20:00 – Cremaschi & Kern & Sőrés & Tóth Quartet (USA/AT/HU/SK)
21:00 – 1724 (HU/AT/PL)
22:00 – 4StatesSessions záverečný koncert

Facebook udalosť: https://www.facebook.com/events/454328381376527/?context=create&source=49

Realizované s finančnou podporou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky
Realizované s finančnou podporou Úradu vlády SR – program Kultúra národnostných menšín 2014
S finančnou podporou samosprávy mesta Dunajská Streda

Učinkujúci:

AMP Trió (HU)
Ajtai Péter – kontrabas
Miklós Szilveszter – bicie
Pozsár Máté - klavír
hosť:
John Dikeman (USA) - saxofón
Členovia tria AMP sú zástupcami najmladšej generácie, ktorí skúmajú najnovšie trendy voľnej improvizovanej hudby. Už počas štúdia na jazzovej akadémii zunovaní zo skamenených vzoriek mainstreamového jazzu navzájom inšpirujúc sa začali zaujímať o voľnú improvizáciu a súčasnú hudbu. Odvtedy nespočetné formácie ponúkli priestor ich dynamickému experimentovaniu a takmer s každým hrali z maďarskej free jazzu scény. Miklós a Pozsár účinkujú v kapelách Istvána Grencsóa, Ajtai získal povesť v skupine Nigun a spolupracoval s Mihályom Dreschom a Tamásom Gerölyom. Na produkcii týchto troch mladých hudobníkov je jasne cítiť vplyv veľkých inovátorov maďarského jazzu, ale rovnako aj avantgardy šesťdesiatych rokov bez kompromisov. AMP je jednym z najradikálnejších formácií súčasnej maďarskej scény, zvláštnym stretnutím troch skvelých muzikantov. Trio tentoraz doplní John Dikeman z USA na ohromujúcu medzinárodnú formáciu.

Cremaschi & Kern & Sőrés & Tóth Quartet (USA/AT/HU/SK)
Miroslav Tóth – saxofóny
Zsolt Sőrés – zitherphone, tablophone, viola, home-made instruments
George Cremaschi – bass
Didi Kern – bicie
Free jazz, voľná improvizáciá v lukratívnej medzinárodnej kombinácii. Každý jeden hráč reprezentuje samostatnú kapitolu improvizovanej hudby vo svojom regióne kde hráva. Miro Tóth (SK) - saxofón spojil hráčov, s ktorými hráva odlišných formáciách prvýkrát pre festival Are you free? Môžete sa tešiťažko zadržateľňú na explóziu virtuózne free improvizácie.

Cactus Truck (NL/USA)
Jasper Stadhouders - gitara, basová gitara
John Dikeman - saxofón
Onno Goavert - bicie
Nadžánrový tím bez šablón vlniaci sa od punku až po free jazz
Spoločný projekt týchto troch mladých hudobníkov podľa viacerých otvára novú kapitolu holandského free jazzu. Pomocou improvizácie vygenerujú rozsiahle energie a vygenerujú rozsiahlu škálu hudobných štýlov. Cactus Truck hrá prekvapivo intenzívnu hudbu. Plným fyzickým a duchovným nasadením z hudobných nástrojov vykúzlia čisté surové emócie. Počas každého vystúpenia prekročia vlastné hranice, ich improvizácia sa veľmi rýchlo premení na rýchlu, energickú a charakteristickú ohromujúcu hudbu. Podľa hudobníka Terrieho Exa, toto trio so závratnou voľnou improvizáciou je najväčším objavom roka 2011, ktoré napriek neuveriteľne mladému veku jeho členov dobylo najlepšie jazzové kluby Európy a New Yorku.