Skip to Content

Are You FREE? 2018

Are you FREE? Musicfestival
Dunajská Streda
7–8. september 2018

7. september
Galéria súčasných maďarských umelcov
Vermesova vila, Ulica Gyulu Szabóa 304/2
ACOUSTIC NIGHT
18.00 Klasická hudba
Tamás Fekete - klavír, Tibor Bertók - husle (SK)
19.00 súčasná hudba
Miki Skuta - klavír (SK)

20.30 Kinosála Mestského kultúrneho strediska
Moment´s Notice (HU) hudobné podfarbenie k videoprojekcii

8. september
NFG klub
Korzo Bélu Bartóka 788/1
Večer improvizovanej hudby
20.00
Jachna/Kadziela/Karch Trio (PL)

21.00
David Kollár & Erik Truffaz (SK/FR)

22.00
Cement Shoes (NL/HU/PT)

Tamás Fekete - klavír, Tibor Bertók - husle (SK)
Dvaja veľmi talentovaní mladí muzikanti zo Slovenska predvedú niekoľko diel z nekomerčnej oblasti klasickej hudby

Miki Skuta - klavír (SK)
Jeden z najznámejších interpretov súčasnej hudby na domácej, ale veľmi vážený aj na zahraničnej scéne, predvedie niekoľko diel známych autorov. A bude aj prekvapenie.

Moment´s Notice (HU)
László Gőz - dychové nástroje
Miklós Lukács - cimbal
András Dés - perkusie

Zakladateľ a vedúci hudobného vydavateľstva BMC Records a prestížneho jazzového klubu Opus v Budapešti pozval do tria dvoch vynikajúcich hudobníkov, aby v tejto silnej zostave predviedli sčasti komponovanú a sčasti improvizovanú hudbu podfarbenú silnou videoprojekciou.

Jachna/Kadziela/Karch trio (PL)
Wojciech Jachna​ - trubka
Marek Kądziela​ - gitara
Albert Karch - bicie

Trio troch mladých kreatívnych hudobníkov

David Kollár & Erik Truffaz (SK/FR)
David Kollár - gitara, elektronika
Erik Truffaz - trubka, elektronika

Nesmierne nadaný a čoraz úspešnejší slovenský gitarista, experimentátor po veľmi úspešnom prvom spoločnom vystúpení na HevHet Feste v Košiciach so svetoznámym trumpetistom Erikom Truffazom určite zaujme aj obecenstvo nášho festivalu.

Cement Shoes (NL/HU/PT)
Goncalo Almeida - basová gitara
Giovanni Di Domenico - Fender Rhodes piano, elektronika
Balázs Pándi - bicie

Na záver podujatia vystúpi nekompromisná medzinárodná formácia prezentujúca improvizovanú hudbu plnú energie.

Sponzori:
Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu kultúry národnostných menšín.
S finančným príspevkom Mesta Dunajská Streda

Hlavný organizátor:
Na’conxypan

Organizátori:
NFG klub, Jazz Club DS, Kortárs Magyar Galéria, Mestské klutúrne stredisko Benedeka Csaplára, Durvacrew

Are You FREE? 2017

Are you FREE? Musicfestival
Dunajská Streda
13–14. september 2017

13. september
Galéria súčasných maďarských umelcov
Vermesova vila, Ulica Gyulu Szabóa 304/2
ACOUSTIC NIGHT
19.00
PaCoRa Trio (SK)
20.00
radio.string.quartet (AT)

14. september
NFG klub (alebo kinosála) TBA
Korzo Bélu Bartóka 788/1
FREE JAZZ NIGHT
20.00
A.M.P. Trio (HU)
21.00
William Parker – Hamid Drake – John Dikeman Trio (USA)

PaCoRa trio (SVK)

Zoskupenie troch skúsených muzikantov (Palúch, Comendant a Ragan) funguje od roku 2004. Hudba tria je postavená na prelínaní jazzu a folklóru (slovenského a moldavského), podfarbená prvkami vážnej hudby. Ich repertoár tvoria vlastné kompozície a prearanžované jazzové štandardy. V roku 2005 triu vyšlo prvé CD v košickom vydavateľstve Hevhetia a krátko nato dostalo vysoké hodnotenie v recenzii anglického prestížneho hudobného časopisu BBC Music Magazine. Za relatívne krátky čas od založenia trio stihlo vystúpiť na početných jazzových a world music festivaloch v zahraničí (Rakúsko, Nemecko, Maďarsko, Poľsko, Česká republika, Grécko, Anglicko, Taliansko, Dánsko). V roku 2007 dostalo trio pozvanie od riaditeľa brnenskej filharmónie na koncertné uvedenie svojich kompozícií v aranžmánoch pre orchester. Nasledovali koncerty s filharmóniou Zlín, Slovenskou filharmóniou, ŠKO Žilina a Komornými sólistami Bratislava. PaCoRa má za sebou nahrávky pre českú a slovenskú televíziu a rozhlas, rakúsky ORF a pre viacero filmov. Druhé CD nazvané Fugit Hora vyšlo v roku 2012. Zatiaľ čo prvý album je viac jazzový s folklórnym feelingom (podobajúci sa štýlu Djanga Reinhardta s použitím cimbalu namiesto gitary), druhý naopak, je viac zameraný na slovenské a moldavské folklórne korene s jemným nádychom jazzu.

radio.string.quartet (AUT)

Husle, viola a violončelo a ľudský hlas - to je všetko, čo potrebujú. Ich nový projekt opisujú ako CrossoverJazzClassicPopFusionRockNewMusicElectronic. Je to krivolaký slovný netvor. Pre ľahšiu predstavu uvedieme niekoľko mien, ktoré skupina uvádza ako inšpiráciu z posledných rokov: Nine Inch Nails, Franz Schubert, Feist, e.s.t., Arvo Pärt, Bugge Wesseltoft & Sidsel Endresen.
Kvarteto tvoria: Bernie Mallinger a Ingmar Jenner (husle), Cynthia Liao (viola), a nováčik formácie, Sophie Abraham (violončelo). Mallinger opisuje ich tvorbu, ako hudobnými obrazmi zrealizované scenáre. So slovami kvarteta: „ Hráme piesne života, plné chaosu, energie a krásy“.

Dikeman, Parker, Drake trio (USA)

Trio v zložení Hamid Drake, William Parker a John Dikeman sa poskladalo na 12. Doek Festival (Amsterdam). Ad hoc formácie v improvizovanej hudbe sa nemusia vždy vydariť, ale ich trio dosiahlo oveľa viacej. Turné po turné sa preukáže ako stále výnimočnejšie hudobné zoskupenie. Toto je ich štvrté európske turné od ich prvého stretnutia v r. 2014. Sú to najvýznamnejšie postavy kreatívneho jazzu, plní kreatívnej energie. Hamid Drake je považovaný za jedného z najlepších perkusionistov jazzu a improvizovanej hudby. Jeho hra je často okorenená vplyvmi afro-kubánskej, indickej či africkej hudby. Spolupracuje s najvýznamnejšími osobnosťami free jazzu. William Parker - Vynikajúci hráč na kontrabas, ktorý vytvoril okolo seba impozantnú hudobnú ríšu s mnohými renomovanými hudobníkmi, stále sa snaží objavovať nové hudobné ostrovy. Saxofonista John Dikeman momentálne žijúci v Amsterdame k svojej tvorbe získava inšpirácie z rôznych zdrojov, jeho hra pokryje širokú škálu improvizovanej hudby a techník.

A.M.P. Trio (HU)

Členovia tria A.M.P. (Ajtai–Miklós–Pozsár) sú zástupcami najmladšej generácie, ktorí skúmajú najnovšie trendy voľnej improvizovanej hudby. Už počas štúdia na jazzovej akadémii zunovaní zo skamenených vzoriek mainstreamového jazzu navzájom inšpirujúc sa začali zaujímať o voľnú improvizáciu a súčasnú hudbu. Odvtedy nespočetné formácie ponúkli priestor ich dynamickému experimentovaniu a takmer s každým hrali z maďarskej free jazzu scény. Miklós a Pozsár účinkujú v kapelách Istvána Grencsóa, Ajtai získal povesť v skupine Nigun a spolupracoval s Mihályom Dreschom a Tamásom Gerölyom. Na produkcii týchto troch mladých hudobníkov je jasne cítiť vplyv veľkých inovátorov maďarského jazzu, ale rovnako aj avantgardy šesťdesiatych rokov bez kompromisov. A.M.P. je jedným z najradikálnejších formácií súčasnej maďarskej scény, zvláštnym stretnutím troch skvelých muzikantov.

Sponzori:
Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
Realizované s finančnou podporou Úradu vlády SR – program Kultúra národnostných menšín 2017.
Mesto Dunajská Streda

Hlavný organizátor:
Na’conxypan

Organizátori:
NFG klub, Jazz Club DS, Kortárs Magyar Galéria, Durvacrew

Are You FREE? 2016

Are you FREE? Musicfestival
Dunajská Streda
21–22. október 2016

21. október
Kaviareň Choko Arden
Korzo Bélu Bartóka
20.30
SPIROS SATORI (SK)
Dušan Tribulík – Ivan Masaryk
Vznik gitarového dua Spiros Satori v roku 2015 reflexuje na vnútornú potrebu hudobníkov vyjadriť zrkadlo života aj pomocou hudobného prejavu. Vyústenie tohto diania sa pretavilo do vlastnej komponovanej improvizovanej hudby inšpirovanej prírodou a samotným životom. Živé koncerty sú obohatené gitarovými efektami a sprievodným videom, čo umocňuje zážitok a prehlbuje vnútornú komunikáciu medzi interpretom a publikom.

22.00
OFF Program:
Gabo Jonáš (klavír), Samo Hošek (spev), Miro Polák (kontabas) – mainstream jazz

22. október 22.
NFG klub
Korzo Bélu Bartóka 788/1
20.00
LEM (PL)
Mateusz Rybicki – klarinet
Zbigniew Kozera – kontrabas
Samuel Hall – bicie
Poľské trio LEM tvoria traja odvážni improvizujúci hudobníci, ktorí vo svojej pestrej a temperamentnej hudbe prebádajú potenciál skrývajúci sa v ich hudobných nástrojoch. Skúmané extrémy: ticho a hluk sa snažia vždy premeniť v koherentné príbehy. Mateusz Rybicki je improvizátor, hrá a na klarinete, basovom klarinete a na tenorovom saxofóne. Zbigniew Kozera je aktívnym kontrabasistom na scéne poľskej improvizovanej hudby. Austrálsky bubeník, perkusionista Samuel Hall momentálne žije v Berlíne, počas posledných ôsmych mesiacov pracoval v Európe po boku Tonyho Bucka and Hana Benninka.

21.00
Szelevényi Ákos – Miklós Szilveszter (FRA/HU)

Ákos Szelevényi počas posledných rokov socializmu emigroval do Francúzska, kde počas svojej bohatej kariéry spolupracoval s množstvom hudobných telies, medzi nimi aj so známou rockovou kapelou Noir Désir z Bordeaux. Jeho hudba sa stáva čoraz improvizatívnejšou, v poslednej dobe nachádza svoj hlas v hudobnom dialógu v rámci duo formácie. „… javisko je posvätné miesto. Človek tam nechodí robiť klauniádu okrádajúc ľudí o čas, ale prostredníctvom hudby sa snažíme dostať sa do harmónie s najdôležitejšími javmi života.”

Szilveszter Miklós začal svoje hudobné štúdium na husliach, neskôr prešiel na bicie. Študoval na Hudobnej univerzite Ferenca Liszta, ale za ozajstnú školu považuje spoločné hranie s priateľmi (István Grencsó, Róbert Benkő, Máté Pozsár, Péter Ajtai, Szilárd Mezei, Ákos Szelevényi, Mihály Dresch, BArnabás Dukay, Tibor Szemző). Popri dominantných hudobníkov z Maďarska pravidelne hráva v rôznych medzinárodných formáciách s takými slobodomyseľnými muzikantmi, ako Peter Brötzmann, Rudi Mahall, Lewis Jordan, Johannes Bauer, Marco Eneidi, John Dikeman, Han Bennink, Jasper Stadhouders…

22.00
OFF Program:
Durvacrew DJs
VJ: epres & és kész

Sponzori:
Realizované s finančnou podporou Úradu vlády SR – program Kultúra národnostných menšín 2016.
Mesto Dunajská Streda
Instytut Polski, Bratislava

Hlavný organizátor:
Na’conxypan

Organizátori:
NFG klub, Jazz Club DS, Choko Arden, Durvacrew

Are You FREE? 2015

Medzinárodný hudobný festival Are You FREE? 2015
v znamení medzinárodnej spolupráce

8. ročník festivalu

Termín: 16-17. október 2015
Miesto: MsKS - kinosála a NFG klub, Korzo B. Bartóka 788/1, Dunajská Streda

8.ročník hudobného festivalu Are you Free? je, ako už jeho názov napovedá, zameraný na kvalitnú hudobnú improvizáciu. Ťažiskom festivalového programu je free jazz a príbuzné žánre. Iniciatíva občianskeho združenia NA’CONXYPAN a Jazz Klub DS, ktoré sa ako organizátori podpísali pod celý projekt, je v rámci slovenskej hudobnej scény vskutku jedinečný a pioniersky počin, nakoľko avantgardným tendenciám a free jazzu sa dostáva málo pozornosti. Vítaní sú všetci milovníci hudobného experimentu bez ohľadu na vek: podstatný je len záujem a otvorenosť voči novým hudobným horizontom, ktoré vznikajú takpovediac v priamom prenose. Medzi účinkujúcimi sa nachádzajú poprední predstavitelia zahraničného free jazzu ale aj domáci interpreti.

16. október - piatok
MsKS Kinosála:
20:30 – Tóth Viktor Tercett (HU/SK)
22:00 – Oko za oko
Súčasná videoopera Mira Tótha (SK/HU/AT)
NFG klub:
23:00 – Afterparty - Hank the DJ (SK)

17. október - sobota
NFG Klub
13:00 – Medzinárodná hudobná tvorivá dielňa
Vedie: Grencsó István (HU)
Galéria súčasných maďarských umelcov
18.00 - Calcutta Trio (HU) - indická hudba
NFG Klub
20:30 – Grencsó Dream Team Community (HU)
22:00 – Mikko Innanen & Innkvisitio (FIN)
23:00 – Jam session

Hlavný organizátor:
Na´Conxypan
Spoluorganizátori:
Jazz Klub DS, MsKS DS, NFG Klub, Családi Könyvklub

Realizované s finančnou podporou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky
Realizované s finančnou podporou Úradu vlády SR – program Kultúra národnostných menšín 2015
S finančnou podporou samosprávy mesta Dunajská Streda

Facebook: https://www.facebook.com/events/1613279515604095/

Are You FREE? 2014

Medzinárodný hudobný festival Are You FREE? 2014
v znamení medzinárodnej spolupráce

7. ročník festivalu

Termín: 10-11. október 2014
Miesto: NFG klub, Korzo B. Bartóka 788/1, Dunajská Streda

Siedmy ročník hudobného festivalu Are you Free? je, ako už jeho názov napovedá, zameraný na kvalitnú hudobnú improvizáciu. Ťažiskom festivalového programu je free jazz a príbuzné žánre. Iniciatíva občianskeho združenia NA’CONXYPAN a Jazz Klub DS, ktoré sa ako organizátori podpísali pod celý projekt, je v rámci slovenskej hudobnej scény vskutku jedinečný a pioniersky počin, nakoľko avantgardným tendenciám a free jazzu sa dostáva málo pozornosti. Vítaní sú všetci milovníci hudobného experimentu bez ohľadu na vek: podstatný je len záujem a otvorenosť voči novým hudobným horizontom, ktoré vznikajú takpovediac v priamom prenose. Medzi účinkujúcimi sa nachádzajú poprední predstavitelia zahraničného free jazzu ale aj domáci interpreti.

Program:

10. október – piatok
20:00 – AMP Trio (HU) & John Dikeman (USA)
21:00 – Cactus Truck (NL/USA)
22:00 – Jam session

11. október – sobota
13:00 – 4StatesSessions – medzinárodná tvorivá dielňa improvizovanej hudby
20:00 – Cremaschi & Kern & Sőrés & Tóth Quartet (USA/AT/HU/SK)
21:00 – 1724 (HU/AT/PL)
22:00 – 4StatesSessions záverečný koncert

Facebook udalosť: https://www.facebook.com/events/454328381376527/?context=create&source=49

Realizované s finančnou podporou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky
Realizované s finančnou podporou Úradu vlády SR – program Kultúra národnostných menšín 2014
S finančnou podporou samosprávy mesta Dunajská Streda

Učinkujúci:

AMP Trió (HU)
Ajtai Péter – kontrabas
Miklós Szilveszter – bicie
Pozsár Máté - klavír
hosť:
John Dikeman (USA) - saxofón
Členovia tria AMP sú zástupcami najmladšej generácie, ktorí skúmajú najnovšie trendy voľnej improvizovanej hudby. Už počas štúdia na jazzovej akadémii zunovaní zo skamenených vzoriek mainstreamového jazzu navzájom inšpirujúc sa začali zaujímať o voľnú improvizáciu a súčasnú hudbu. Odvtedy nespočetné formácie ponúkli priestor ich dynamickému experimentovaniu a takmer s každým hrali z maďarskej free jazzu scény. Miklós a Pozsár účinkujú v kapelách Istvána Grencsóa, Ajtai získal povesť v skupine Nigun a spolupracoval s Mihályom Dreschom a Tamásom Gerölyom. Na produkcii týchto troch mladých hudobníkov je jasne cítiť vplyv veľkých inovátorov maďarského jazzu, ale rovnako aj avantgardy šesťdesiatych rokov bez kompromisov. AMP je jednym z najradikálnejších formácií súčasnej maďarskej scény, zvláštnym stretnutím troch skvelých muzikantov. Trio tentoraz doplní John Dikeman z USA na ohromujúcu medzinárodnú formáciu.

Cremaschi & Kern & Sőrés & Tóth Quartet (USA/AT/HU/SK)
Miroslav Tóth – saxofóny
Zsolt Sőrés – zitherphone, tablophone, viola, home-made instruments
George Cremaschi – bass
Didi Kern – bicie
Free jazz, voľná improvizáciá v lukratívnej medzinárodnej kombinácii. Každý jeden hráč reprezentuje samostatnú kapitolu improvizovanej hudby vo svojom regióne kde hráva. Miro Tóth (SK) - saxofón spojil hráčov, s ktorými hráva odlišných formáciách prvýkrát pre festival Are you free? Môžete sa tešiťažko zadržateľňú na explóziu virtuózne free improvizácie.

Cactus Truck (NL/USA)
Jasper Stadhouders - gitara, basová gitara
John Dikeman - saxofón
Onno Goavert - bicie
Nadžánrový tím bez šablón vlniaci sa od punku až po free jazz
Spoločný projekt týchto troch mladých hudobníkov podľa viacerých otvára novú kapitolu holandského free jazzu. Pomocou improvizácie vygenerujú rozsiahle energie a vygenerujú rozsiahlu škálu hudobných štýlov. Cactus Truck hrá prekvapivo intenzívnu hudbu. Plným fyzickým a duchovným nasadením z hudobných nástrojov vykúzlia čisté surové emócie. Počas každého vystúpenia prekročia vlastné hranice, ich improvizácia sa veľmi rýchlo premení na rýchlu, energickú a charakteristickú ohromujúcu hudbu. Podľa hudobníka Terrieho Exa, toto trio so závratnou voľnou improvizáciou je najväčším objavom roka 2011, ktoré napriek neuveriteľne mladému veku jeho členov dobylo najlepšie jazzové kluby Európy a New Yorku.

Syndicate content