Skip to Content

Are You FREE? 2012

Medzinárodný hudobný festival Are You FREE? 2012

5. ročník festivalu

Termín: 19-20. október 2012
Miesto: NFG klub, Korzo B. Bartóka 788/1, Dunajská Streda

Piaty ročník hudobného festivalu Are you Free? je, ako už jeho názov napovedá, zameraný na kvalitnú hudobnú improvizáciu. Ťažiskom festivalového programu je free jazz a príbuzné žánre. Iniciatíva Jazz Klub DS a občianskeho združenia NA’CONXYPAN, ktoré sa ako organizátori podpísali pod celý projekt, je v rámci slovenskej hudobnej scény vskutku jedinečný a pioniersky počin, nakoľko avantgardným tendenciám a free jazzu sa dostáva málo pozornosti. Vítaní sú všetci milovníci hudobného experimentu bez ohľadu na vek: podstatný je len záujem a otvorenosť voči novým hudobným horizontom, ktoré vznikajú takpovediac v priamom prenose. Medzi účinkujúcimi sa nachádzajú poprední predstavitelia zahraničného free jazzu či renomované svetové hviezdy.

Program:

19.10.2012
Szilárd Mezei Tio (SRB)
The Geordie Approach (NO,UK)
Pándi Balázs (HU)
20.10.2012
4StatesSessions improvised music workshop
BERGLJOT (CZ/NO)
The Thing (SWE/NO)
4StatesSessions closing performance

Realizované s finančnou podporou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky
Realizované s finančnou podporou Úradu vlády SR – program Kultúra národnostných menšín 2012
S finančnou podporou samosprávy mesta Dunajská Streda

Szilárd Mezei Trio (Srb)
19.10.2012 20:00
Trio vzniklo v roku 2000. Členovia tria: Szilárd Mezei (viola), Ervin Malina (kontrabas) a Stephen Strip (bicie). Repertoár skupiny sa skladá z kompozícií leadra kapely, v ktorých má veľkú úlohu hudobná improvizácia. Členovia tria sú súčasne aj členmi rozsiahlejších zostáv Szilárda (kvartet, kvintet, septet, emsemble). Vystupovali vo viacerých európskych mestách (Belehrad, Novi Sad, Budapest, Krakow, Graz, Klagenfurt, Ljubljana, Sibiu, Győr, Magyarkanizsa, atď).

Web: http://www.szilardmezei.net/

The Geordie Approach (Nor/UK)
19.10.2012 21:00
The Geordie Approach vzniklo zo spolupráce dvoch nórskych hudobníkov, Pettera Frosta Fadnesa a Ståle Birkelanda, ku ktorým sa pridal anglický gitarista Chris Sharkey. Toto nekompromisné experimentálne hudobné trio tvorí v rámci voľných improvizačných štruktúr, pričom svoj hudobný svet obohacuje z veľmi širokej a pestrej palety štýlov a nálad. Ich kreatívne nápady vyrastajú do rozsiahleho otvoreného hudobného "priestoru". Nepretržitým bádaním po krásnych a nezvyčajných hudobných formách vytvárajú diela, ktorých formy sú často formálne protirečivé, pohybujúce sa medzi melódiou a hlukom, ambientnymi rytmami a abstraktnými textúrami.

Web: http://thegeordieapproach.com/

Balázs Pándi (Hun)
19.10.2012 22:00
Bývalý barman, bubeník pohybujúci sa na veľmi širokej škále hudobných žánrov (od death metal cez avantgardný jazz po najzložitejšie noise music), DJ, promoter - Balázs Pándi je známou a významnou osobnosťou maďarského a medzinárodného undergroundu. Okrem iného udával rytmus aj k bláznivým performansom Otto von Schiracha, potom využívajúc svoje rozsiahle medzinárodné kontakty sa presadzoval ako organizátor koncertov na kultovej lodi A38 v Budapešti, niekedy straší ľudí ako brutálna metalová tvár úspešného blogu Fuck to the Music. V poslednom čase často vystupuje s japonským noise-ovým mágom Mezbrow-om.

BERGLJOT (Cze/Nor)
20.10.2012 20:00
BERGLJOT vzniklo ako klavírne jazzové trio z iniciatívy študentov Nórskej akadémie múzických umení v Oslo v roku 2008. Zo začiatku fungovalo pod názvom Vojtěch Procházka Trio. Jadro ich vrelo prijatého prvého albumu " Amoeba's Dance "tvoria skladby inšpirované osobnosťami, ako Paul Bley, Ornette Coleman, Herbie Nichols. Namiesto opakovania osvedčeného zvuku klavírneho tria kapela sa vydala na cestu hľadania vlastného hudobného soundu. V ich programe sa čoraz častejšie objavili voľné improvizácie, preparované hudobné nástroje a netradičné techniky. Jeden zo záznamov takýchto živých vystúpení tvorí obsah ich druhého albumu. Počiatočné krátke, veľmi pestré improvizované kusy postupne boli nahradené pomaly sa rozvíjajúcimi, minimalisticky naladenými experimentálnymi dielami.

The THING (Swe/Nor)
20.10.2012 21:30

Improvizovaný garážový rock, powerjazz, free – ak za každú cenu chceme popísať hudbu tria zo Škandinávie (Švédsko-Nórsko), tak to môžeme skúsiť len s týmito, v tomto prípade nevýstižnými žánrovými definíciami. Ťažko nájsť výstižných slov na charakteristiku tohto elementárnou silou sa rútiaceho zvukového útoku. Formácia založená v r. 2000 prakticky integruje v sebe všetko, čo sa zmestí do kategórie „slobodná hudba“, nech je to punk, voľná improvizovaná hudba, klasický jazz, avantgarda či noise. Najčastejšie ich zvyknú označiť vysačkou free jazz ale členovia tria bohato prekročia hranice jazzu. Spracovávajú kompozície Ornetta Colemana alebo Joe McPhee-a ale takisto čerpajú aj z tvorby PJ Harvey, White Stripes alebo James Blood Ulmer.
Členovia tria
Mats Gustaffson – saxofóny
Ingebrigt Flaten – kontrabas
Paal Nilssen-Love – bicie